• איכות סביבה

המחשב שיגדל אוכל בכל מקום בעולם

בעתיד הלא רחוק נוכל לייצר אוכל טעים ומזין בתוך מבנים באמצעות מעבדות קטנות וממוחשבות. קאלב הארפר וצוותו ב - MIT פיתחו מעבדות זעירות בהן ניתן ליצור מיקרו-אקלים בו אפשר לגדל מוצר שבאופן טבעי גדל אלפי קילומטרים מכם. כך תוכלו לצרוך ירקות בלי להרגיש את טעמי הלוואי שנוצרו בשל חומרי השימור ומבלי לאבד את ערכם התזונתי. חשוב לזכור שמדובר בטכנולוגיה מאוד ראשונית, עוד לא נמצא פתרון לגידול עצים וגם לא לגמרי ברור אם זה כלכלי יותר מקניה של המוצרים האלה בשוק. גם לא בטוח שזה יפתור את בעיית הרעב בחלק מאזורי העולם, אבל הכיוון נראה מבטיח.
כדי לראות את הכתובות בעברית, לחצו על בועית הדיבור בחלקו התחתון של הנגן (לאחר תחילת הנגינה) מימין ובחרו בעברית 

הפלא האקולוגי של מדינת בהוטן

זו פרזנטציה מרתקת, אם כי בעייתית משהו: בהוטן היא ממלכה חוקתית זעירה למרגלות ההימאליה. היא חרתה על דגלה את הקטנת פליטת החמצן הדו חמצני ואף עומדת בכך על ידי כך שהכלילה את שיעור היערות המינימלי בשטחה בחוקה. המלך שלה מפורסם באמירתו: האושר של התושבים יותר חשוב מה(גידול ב) תוצר הלאומי הגולמי".
אז למה בעייתית? כי בבהוטן מתבצעות הפרות של זכויות אדם כנגד מי שאינם שייכים לדת הרשמית (בודהיזם מזרם הוואג'ריאנה).  יפה מאוד מצד TED שהצליחו להביא את ראש הממשלה להרצות. נימוס (או פחדנות) גרמו להם לא להזכיר במילה את נושא זכויות האדם. בכל מקרה, כמו שאמרנו, הרצאה מרתקת.
אה, עוד משהו: בבהוטן לנישאין אין הרבה משמעות. זו חברה של ריבוי נשים (פוליגמיה) וריבוי גברים (פוליאנדריה) כאחד. שמחה וששון. והכי חשוב: הרכוש עובר מאם לבת (!). אם תשאלו את סבתא של פילמדי, היא תגיד לכם שעל זה היה צריך לעשות הרצאה, אם כבר מביאים את הבחור עם הכותונת הכתומה המצחיקה כל הדרך מאסיה.
כדי לראות את הכתובות בעברית, לחצו על בועית הדיבור בחלקו התחתון של הנגן (לאחר תחילת הנגינה) מימין ובחרו בעברית 

מה המשמעות של היותך אזרח של העולם?

בעולם הישן היו שבטים. אחר כך נסיכויות. באמצע קמו ונפלו כמה אימפריות ענק. במאה ה - 19 הלך והתפשט מושג הלאום, עד שנדמה שהוא היחידה הבסיסית ביותר בעולם. אם תשאלו את תושבי אפריקה ומדינות ערב, סביר שהם יגידו לכם שמקור הבעיות באיזורם הוא בזה שמעצמות אירופה ניסו לכפות עליהם את מושג המדינה הר כגיגית, בעוד שהנאמנות הראשונית שלהם נשארה לשבט.
בכל זאת, נדמה כיום שמושג המדינה הוא הדבר המובן מאליו והיציב ביותר שיש. יש כמות קטנה של אנשים שוויתרו על אזרחות ואין להם אחרת. הם נחשבים אומללים, כי אין להם דרכון ואינם יכולים לנוע בחפשיות. עד שקם אחד, יו אוונס והקים תנועה של אזרחי העולם. אנשים ששמים את טובת כדור הארץ לפני האינטרנס של מדינה כזו או אחרת. הוא שואף להביא למצב בו ישרור רוב של אזרחי העולם עד 2030.
ועל כגון אלה היתה סבתא של פילמדי אומרת: "עוד אשכנזי עם יותר מדי זמן פנוי."
כדי לראות את הכתובות בעברית, לחצו על בועית הדיבור בחלקו התחתון של הנגן (לאחר תחילת הנגינה) מימין ובחרו בעברית