• צפיה בסרטים!
  • חתיכת היסטוריה

חתיכת היסטוריה

מדור חדש בפילמדי, כולו בחינם, הכולל סרטונים וסרטים העוסקים בהיסטוריה של ארץ ישראל.
אם גם אתם מכורים לתמונות המרצדות בשחור לבן וצבע פילם, לקריינים בעלי קול רועם וחגיגי וריש מתגלגלת, מקומכם איתנו! 

הרב קוק - עולמות נפגשים

סרט ביוגרפי תיעודי על הרב קוק, משנתו ופועלו בארץ ישראל. כולל אריונות עם אנשים שהכירו אותו וצילומי ארכיון נדירים של יהודים בקהילותיהם באירופה. דגש רב ניתן בסרט לפועלו של הרב באיחוד ויצירת מפגש רוחני ומעשי בין הזרמים השונים בעם היהודי.
הופק על ידי מרכז פיטר פריישטדט להנצחה קולנועית של גדולי העם היהודי.
** הערה: סאונד נמוך במקור.

משה דיין

משה דיין, "הישראלי המפורסם ביותר בעולם." מצביא, מדינאי וגם, יש להודות, דמות קונטרוברסלית. משפחת דיין היא משפחת האצולה הישראלית, המושכת אהבה, הערצה, זעם ורכילות בלתי פוסקת. למרות שנפטר כבר מזמן, פוקדים את התקשורת הישראלית מדי פעם גילויים מרעישים נוספים על חייו האישיים ועל פועלו המדיני. הוא היה אדם חריג, כריזמטי במידה בלתי רגילה ומי שסיכן את חייו למען המדינה, רבים יאמרו שגם סיכן חיי אחרים במידה רבה הרבה יותר. החל מילדותו בדגניה ב', בה חווה מתקפה ערבית בעקבותיה המשפחה נמלטה, עד המעבר לנהלל, המושב הראשון בעולם ועד לעיצובו כלוחם, מפקד ומאוחר יותר מדינאי ופוליטיקאי. הסרט עוקף בזהירות את חייו האישיים של משה דיין ומתעד את דיין הציבורי וטוב שכך, למען השיפוט ההיסטורי הלאומי.
הופק על ידי מרכז פיטר פריישטדט להנצחה קולנועית של גדולי העם היהודי.
תסריט: אבי כהן | צלם: גדי דנציג | תחקיר וניהול הפקה: עמית ברויאר | קריין: יאיר אלוני | עורך: שמעון תמיר

דוד בן גוריון

דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של ישראל והאיש שקיבל את ההחלטה הגורלית על מועד הכרזת העצמאות. אדם שהגיע כחלוץ ומצעירותו היה מעורב בפוליטיקה והנהגה ציבורית. למן הימים בהם היה נערץ וקלבו את מרותו ללא עוררין ועד לימי סיעת רפי והאכזבה מכך שאינו עוצמתי כשהיה ועד הפרישה לצריך בשדה בוקר. הסרט משופע בחומרי ארכיון ובראיונות עם היסטוריונים ומומחים לתלדות ישראל וחקר משנתו המדינית של בן גוריון.
תחקיר ותסריט ראשוני: גליה שילוח | צלמים: יכין הירש, אמנון חורי, דרור שמחוני, יואב קיש, גדי דנציג | יהול הפקה: גליה שילוח ועמית ברויאר | קריין: גבי ינון | עורך וכותב קריינות: שמעון תמיר
במאי: פיטר פריישטדט

מנחם בגין

מנחם בגין, מנהיג האצ"ל, ראש האופוזיציה המוחרם במשך שנים ארוכות ולבסוף ראש ממשלה, ייחקק לנצח בהיסטוריה הישראלית בשל חלקו העצום בעיצובה. אחרי שנים במדבר פוליטי, החל עוד לפני קום המדינה, כמנהיג ה"פורשים" דרך לאדם שאסור לנקוב בשמו בכנסת (ולא בגלל שפחדו ממנו, כמו בהארי פוטר..) ועד לכס ראש הממשלה, בו עשה היסטוריה כראש הממשלה הישראלי שחתם על הסכם שלום על מדינה עברית. בגין ייזכר כמי שהביא את הפיתול העדתי למרכז הבמה הפוליטית, סייע לתקן עוול היסטורי או נבנה עליו כדי להתקדם - כל אחד ודעתו. ואחרונה בלתי חביבה - מלחמת לבנון, שככל הנראה הביאה גם לפרישתו, בתחושת כשלון או החמצה, זאת לא נדע בוודאות לעולם. קורותחייו של אדם מסור, לעתים סגפן ומאוד צנוע, יחיד בדורו.
קריין: עודד בן עמי | עורכת: אילנה לב
במאי: חנן עזרן

יצחק רבין

יצחק רבין, שייזכר לנצח כראש הממשלה (הראשון?) שנרצח בישראל, היה לוחם עשוי ללא חת, מפקד חטיבת הראל המובחרת במלחמת השחרור, שטיפס בסולם הדרגות ושימש כרמטכ"ל במלחמה המזהירה ביותר בתולדות ישראל, מלחמת ששת הימים. בתור הכוכב הבלתי מעורער ובעקבות הכעס והאכזבה ממשלת גולדה, הועמד בראש המערך ושימש כראש ממשלה, הודח על ידי בגין וחזר שנים אחר כך לכהונה בה נהנה מפופולריות שיא וגם סבל משנאה תהומית של חלקים אחרים בעם, שהגיעו לשיאם הטרגי ברציחתו על ידי יגאל עמיר. 
במאי: פיטר פריישטדט

יגאל אלון

סיפורו של יגאל אלון הוא סיפור על הנהגה, כריזמה ועשייה מצד אחד ומצד שני - החמצה: כמי שנולד וגדל במקום והרקע ה"נכונים" (מסחה, אצולת ההתישבות העובדת ומקור להנהגה הצבאית והמדינית של ישראל עד 1977), הגיע בגיל צעיר לראשות הפלמ"ח, היחידה המובחרת של המדינה שבדרך ונודע בחשיבה טקטית נועזת והוביל כמפקד בצה"ל את התבא לשורה של נצחונות -- בגליל, בלוד, רמלה ואילת. טיפס עד לדרגת אלוף אך נבלם על ידי בן גוריון ונאלץ לעזוב את הצבא. גם לאחר הצטרפותו המוצלחת לפוליטיקה וכהונתו כמספר תפקידי שרים בכירים (חינוך, חוץ), לא הצליח להגיע לתפקיד ראש ממשלה ונפטר במפתיע בגיל צעיר יחסית - 61. לסרט מתראיינים אנשים שהיו לצידו בנקודות שונות בחייו כחיים גורי ויצחק בן אהרן.
במאי: אורי גולדשטיין | צלמים: יחיאל כהן, מיכה לבנה | עורך: שמעון תמיר
מרכז פיטר פריישטדט להנצחה קולנועית של גדולי העם היהודי

גולדה מאיר

גולדה מאיר, האישה הראשונה שמונתה לראש ממשלה בישראל, שגדלה במילווקי שבארה"ב וברחה מבית בגיל 15 כדי שתוכל להגשים את שאיפתה ללמוד בבית ספר תיכון, עלתה לישראל ב - 1921 וטפסה בהתמדה ובעקשנות בדירוג המפלגתי של אחדות העבודה/מפא"י. במשך שנים מאז שמשה בתפקידיים ציבוריים שונים, ביניהם כשרה בממשלה. כהונתה תיזכר יותר מכל בשל מלחמתיום הכיפורים, בה הופתעה ישראל, הועמדה בסכנה קיומית והשיגה נצחון צבאי במחיר של אלפי הרוגים. למרות שועדת החקירה בראשות השופט אגרנט לא הטילה אחריות על הדרג המדיני (כי לא היה לה מנדט לכך), הציבור לא הסכים לסלוח לה והיא נאלצה לפרוש מראשות הממשלה והמפלגה.
במאי ומפיק: פיטר פריישטדט | צלם: עזרא שמואלי | עורך וקריין: שמעון תמיר

מדינה נולדה

סרט תיעודי של ויליאם צימרמן (קריינות באנגלית), הסוקר את כמיהתו של העם היהודי לציון והתהליך שהוביל להקמת המדינה מתחילת פעילותו המעשית של הרצל, דרך ראשית ההתישבות, דרך הקמת מוסדות המדינה שבדרך ועד להכרזת העצמאות. האירועים אמנם מוכרים למי שבקיא בהיסטוריה, אולם שילוב חומרי הארכיון יקרי הערך בסרט אחד הופך אותו לאותר אמיתי.
מתוך ארכיון ספילברג באוניברסיטה העברית

רגע אחרי אתמול: על ההתאוששות ממלחמת יום הכיפורים

מלחמת יום הכיפורים צרבה טראומה בחברה הישראלית וגבתה מחיר כבד של נופלים ופצועים. הסרט מתאר את תהליך ההתאוששות ההדרגתי מההלם, האובדן והכאב, דרך סיפורים אישיים של גברים ונשים, שחוזרים למעגלי החיים איש בתחומו.
מתוך ארכיון ספילברג באוניברסיטה העברית

סיפורה של משטרת ישראל

סרט הכולל ראיונות עם ראשוני וראשי משטרת ישראל לדורותיה כמשה טיומקין, גבי לסט, משה אהרונישקי ואחרים.
צאת הבריטים מארת ישראל הותיר ואקום משמעותי, מאחר שאסירים רבים פשוט הוצאו לחפשי, בלי שנעשתה העברה מסודרת של בתי הכלא לשלטון הישראלי. המשטרה הצעירה נקראת להסביר לעולים החדשים שהמשטרה היא בעדם ולא עוינת אותם, כפי שהיו רגילים במדינות מוצאם. משמר הגבול מוקם ומסייר לאורך קווי שביתת הנשק, שהיו מסומנים בשטח באמצעות אבנים ויתדות, ללא גבולות. במהלך שנותיה הראשונות המשטרה מתמודדת עם משקעי ההיסטוריה הקרובה, כמו ההפגנות האלימות נגד קבלת הפיצויים מגרמניה וההפגנות שנערכו בחיפה בואדי סאליב, שסימנו את את תחילתו של מאבק עדתי מדמם ורב שנים, שמלווה אותנו עד היום.
הסרט כולל גם תיעוד של משמר הגבול ופעילותו בגבול עזה, בבקעת הירדן ובלחימה בטרור, באמצעות הימ"מ. שפע של חומרי ארכיון מתחומים שונים, המשולבים היטב ביניהם. זהו לא רק סרט על משטרה, אלא על קורותיה של מדינת ישראל מאז הקמתה. מומלץ בחום.
במאי ועורך: טל אלה

סיור בארץ ישראל בתחילת שנות ה - 50

סרט מתוך אוסף סרטי משרד התיירות. הסרט עוסק בעידוד התיירות למדינת ישראל.
הסרט צולם באמצע שנות ה - 50 ויש בו צילומים נדירים בצבע ממקומות שונים במדינת ישראל.
הסרט מתאר מסע פיקטיבי של תייר מארה"ב (ויסקונסין), שלהוט להביא כמה צילומים הביתה, כדי להוכיח לעצמו ולסביבה שהוא אכן היה בארץ הקודש. "במקרה" הוא פוגש את אורי, ילד נחמד בעל שפע זמן פנוי ובעל ידע עצום בירושלים וההיסטוריה שלה, שמראה לו את מכמניה של ארץ ישראל. אורי כמובן יודע פרקים שלמים של התנ"ך בעל פה, מבין בארכיאולוגיה ומכיר את קיסריה, יפו, ירושלים ועכו ככף ידו. אה, יש לו גם נפש פיוטית. והוא רק בן 13.
תסריט חמוד, על אף תמימותו המעושה.

Cron Job Starts